Petar Gnjidić„Odvek sam želela da se bavim programiranjem, ali i da prenosim svoje znanje drugima. Zbog jasno definisanih predmeta, koji pružaju mnogo praktičnih znanja, i završnih projekata, odlučila sam da upišem ITS. Specifično za školovanje na ITS-u je to što sam, nakon programerskih znanja, stekla i veštine prezentovanja, pa samim tim i poželela da plasiram svoje znanje dalje. Programeri se inače retko odlučuju za drugačije pristupe programskim jezicima od „suvog programiranja”, ali najveća potvrda znanja je kada ste u mogućnosti da svakome objasnite programiranje. Odmah nakon što sam diplomirala 2012. godine, dobila sam ponudu da ostanem kao predavač na ITS-u, što sam rado prihvatila. Trenutno radim kao saradnik u nastavi na više programerskih predmeta na studijskim programima Informacione tehnologije i Elektronsko poslovanje. Angažaovana sam i u zimskim i letnjim školama programiranja, što dovoljno govori o kvalitetu stečenih znanja tokom školovanja.

VANJA ČONIĆ, DIPLOMAC

INFORMACIONE I INTERNET TEHNOLOGIJE

Studijski program/studijski programi : INFORMACIONE TEHNOLOGIJE, ELEKTRONSKO POSLOVANJE
Vrsta i nivo studija: Osnovne strukovne studije
Naziv predmeta: INFORMACIONE I INTERNET TEHNOLOGIJE
Status predmeta: obavezni
Broj ESPB: 7

Cilj predmeta
Cilj predmeta Informacione i Internet tehnologije je sticanje osnovnih znanja iz oblasti računarskog hardvera, softvera i Internet-a, kao suštinskih preduslova za dalje izučavanje Informacionih i komunikacionih tehnologija i programiranja uopšte. Uvideti značaj uticaja IT-a na društvo, njegove prednosti i mane. Shvatiti principe mobilnih i bežičnih tehnologija, čiji razvoj i primena danas preuzima vodeću ulogu u Informacionim tehnologijama.

Ishod predmeta
Studenti će savladati osnovne hardverske delove PC računara, faktore od kojih zavisi brzina računara, osnove binarnog jezika, vrste memorije računara, Naučiće šta podrazumevaju primarna, sekundarna i tercijarna memorija računara i o čemu treba voditi računa kod izbora i nadogradnje računara. Biće obrađene vrste i namena portova na računaru, tipovi monitora, osnovne vrste softvera, vrste operativnih sistema, vrste aplikativnog softvera, mehanizmi nastajanja otkaza softvera, osnove OSI modela, faktori od kojih zavisi brzina i stabilnost računarske mreže, IPv4 i IPv6 protokoli, usluge interneta, načini povezivanja na Internet, standardi bežičnog umrežavanja i komuniciranja, izvori smetnji u bežičnim mrežama, uticaj IT na društvo i pojedinca, ciljevi upotrebljive i korisne interakcije između čoveka i računara, zaštita računara i podataka u mreži, vrste malicioznog softvera, Shareware programi, koncept autorskih prava, faktori od kojih zavisi izbor računara za poslovnu primenu.

Sadržaj predmeta
Teorijska nastava
Pojam informacionih tehnologija. Hardver: osnovne hardverske komponente računara, pouzdanost hardvera. Softver: vrste softvera, sistemski i korisnički softver, razvoj i značaj lokalizovanih verzija softvera. Pouzdanost softvera. Umrežavanje: pojam, klasifikacija računarskih mreža, mrežni uređaji i topologije. Internet: servisi, protokoli, tehnologije povezivanja. Bežične i mobilne komunikacije: istorijski pregled i evolucija, principi i modeli bežične komunikacije, bežični standardi: kompatibilnost bežičnih standarda, ostvarive performanse, mobilni Internet protokoli (Mobile IP), protokoli za mobilne stanice (WAP, Bluetooth). Javni ćelijski mobilni sistem. Satelitske komunikacije. Globalni sistem za pozicionianje. Uticaj IT-a na društvo, njegove prednosti i mane. Svrha i uloga IT-a u organizacijama. Tipične IT funkcije u organizaciji. Uloga IT-a u procesiranju informacija. Razvoj sopstvenog IT sistema prema korišćenju gotovog. Upotreba računara u poslovnom i kućnom okruženju. Računari u obrazovanju. Računarski zasnovana obuka i učenje. Interakcija između čoveka i računara, korisnički interfejs, različita interpretacija reči, ikonica i simbola u različitim kulturama i zajednicama. Kolaboracija i saradnja. Tehnike kolaboracije u organizacijama. Video Conferencing. Video On Demand. Zdravlje i zaštita prilikom rada na računaru. Zaštita računara i podataka. Računarski virusi. Autorska prava i zakoni.

Pogledajte kompletnu knjigu predmeta za ovaj predmet >>>

Upisni rok je otvoren!

Upis generacije 2014/2015 je u toku. Prijavite se na vreme >>