Petar Gnjidić„Odvek sam želela da se bavim programiranjem, ali i da prenosim svoje znanje drugima. Zbog jasno definisanih predmeta, koji pružaju mnogo praktičnih znanja, i završnih projekata, odlučila sam da upišem ITS. Specifično za školovanje na ITS-u je to što sam, nakon programerskih znanja, stekla i veštine prezentovanja, pa samim tim i poželela da plasiram svoje znanje dalje. Programeri se inače retko odlučuju za drugačije pristupe programskim jezicima od „suvog programiranja”, ali najveća potvrda znanja je kada ste u mogućnosti da svakome objasnite programiranje. Odmah nakon što sam diplomirala 2012. godine, dobila sam ponudu da ostanem kao predavač na ITS-u, što sam rado prihvatila. Trenutno radim kao saradnik u nastavi na više programerskih predmeta na studijskim programima Informacione tehnologije i Elektronsko poslovanje. Angažaovana sam i u zimskim i letnjim školama programiranja, što dovoljno govori o kvalitetu stečenih znanja tokom školovanja.

VANJA ČONIĆ, DIPLOMAC

Autor: dr Milena Ilić,
Profesor strukovnih studija

Ekonomija je važna svima. Da ne postoje osnovna znanja iz ekonomije, poznavanje ekonomskih zakona i ključnih ekonomskih činjenica, ljudi bi donosili pogrešne odluke, kao i domaćinstva, preduzeća i vlade. Ekonomija je stoga važna i budućim IT stručnjacima.

Važno je da IT stručnjaci shvate neminovnost oskudnosti resursa, te da se raspoloživi resursi u društvu moraju alocirati i da društvo mora praviti izbor između npr. proizvodnje raketa i maslaca. Važno je da znaju da pojedinci, domaćinstva i preduzeća, pa na kraju i sama društva moraju donositi brojne odluke i praviti izbor između ponuđenih alternativa.

Odluka o izboru alternative donosi se na bazi procene troškova i korisnosti. Cena onoga što odaberemo je upravo ono što nismo odabrali. Stoga se IT stručnjaci moraju upoznati i sa pojmom oportunitetnog troška.

IT stručnjaci moraju znati da država ima dilemu da li da bude efikasna ili da bude pravična, i da se nekada ne mogu rešavati dva problema istovremeno, te se jedan mora žrtvovati.

Potrebno je da znaju šta je utopija, ali i kako utopije najčešće prerastu u distopije. Dakle, potrebno je da uče kroz ekonomsku istoriju na tuđim greškama kako ne bi pravili sopstvene, jer pravo na grešku ne znači i obavezu.

Kroz osnove ekonomije, studenti se upoznaju i sa funkcionisanjem privrednih sistema, kroz osnove finansija IT stručnjaci dobijaju uvid u funkcionisanje finansijskih sistema, kao i uvid u poslovne finansije, a kroz osnove računovodstva saznaju o značaju računovodstvenog informacionog sistema i o obavezama vođenja poslovnih knjiga.

Budući IT stručnjaci dobijaju saznanja kako da se ponašaju u preduzeću, ohrabreni su da budu osnivači preduzeća, konsultanti, menadžeri, izvršioci. Na kojoj god se poziciji u budućnosti IT stručnjaci budu našli, znanje koje ponesu sa sobom biće im najbolji saveznik.

Ključ za razumevanje stvarnosti

U ITS-u na prvoj i drugoj godini, na dva studentska programa, studenti slušaju predavanja iz predmeta Osnove ekonomije, finansija i računovodstva. Predmet za cilj ima da studentima ITS-a pruži osnovna znanja iz ovih naučnih disciplina, da ih na zanimljiv, problemski orijentisan način nauči azbuci ekonomije, ali i više od toga, da ih nauči da razmišljaju na ekonomski način. Stvarnost je kompleksna. Laka je za razumevanje samo onima koji imaju ključ, a ključ je upravo znanje.

Sve ono što studenti ITS-a nauče iz predmeta Osnove ekonomije, finansija i računovodstva, kao i iz drugih opštih, ali i brojnih stručnih predmeta, kroz problemski orijentisana predavanja i vežbe, koji predstavljaju dominantan metod izvođenja nastave, čini ih svestrano orijentisanim mladim ljudima, i stoga će jednog dana biti stručnjaci u multidisciplinarnoj oblasti kakve jesu informacione tehnologije.

IT stručnjaci su alhemičari 21. veka, a njihov kamen mudrosti je znanje. Upravo znanje koje studenti stiču i koje ih zajedno sa logičkim zaključivanjem i kritičkim razmišljanjima na koje su podstaknuti čini eruditima, jeste supstanca koja im pomaže da rastu.

dr Milena Ilić,
Profesor strukovnih studija

Objavljeno: 31. oktobar 2016.
  » Prosledite prijatelju

Ostavite komentar ili pitanje

Pravila za ostavljanje komentara: Želimo da razgovor bude opušten. Nemamo nameru da se mešamo u komentarisanje, ali komentari van konteksta posta, neučtivi ili napadni mogu biti obrisani. Molimo Vas da se potpisujete ličnim imenom ili inicijalima, a ne poslovnim nazivom. Uživajte i hvala Vam što doprinosite ovom razgovoru.

Ime (obavezno)

E-mail (neće biti objavljen) (obavezno)

Komentar:

Radi zaštite od spam botova, molimo Vas da unesete rešenje pitanja koje vidite na slici dole(koristite brojeve):