
Najpre da razjasnimo: developer i programer nisu isto. Ovo su različiti poslovi koje, između ostalog, razlikuju nivo znanja, nivo iskustva, sredstva za rad i sam put do konačnog proizvoda.
Sa jedne strane, developer razvija, dizajnira, implementira, standardizuje i pronalazi nova i savremena rešenja. Sa druge strane, posao programera uglavnom se svodi isključivo na programiranje, jer je on taj koji tuđe ideje pretvara u kod. Developeri moraju da budu i programeri, samo sa mnogo više iskustva, dok obrnuto nije pravilo.
Šta je PHP?
Svima je jasno da je PHP jedan od najtraženijih programskih jezika danas, što potvrđuje i činjenica da često možemo naići na oglase za pozicije junior php programer ili senior php programer.
Njegov naziv je najpre predstavljao skraćenicu od Personal Home Page, ali se kasnije to izmenilo pod uticajem rekurzivnih pravila za organizaciju imena, GNU. Danas naziv predstavlja skraćenicu od izraza Hypertext Processor.
PHP programski jezik je skriptni jezik namenjen upotrebi na veb-u i upravo zato se njime radi na serverima, a ne na korisničkom računaru. Može se koristiti na većini web servera i u gotovo svim operativnim sistemima i platformama, bez ikakve novčane nadoknade.
PHP se ugrađuje u HTML stranice i njegovom primenom dobijamo generisanu stranicu u čistom HTML-u. Pogodan je za razvoj naprednih web aplikacija koje obuhvataju izradu web shop-ova, internet portala, foruma, sajtova specijalizovanih za internet socijalne mreže (Facebook, Twitter, Google+) i izradu CMS-ova (Content Management System – Joomla, WordPress, i sl.).
Kako funkcioniše PHP programski jezik?
Kada ukucate URL (web adresu) u svoj web pretraživač, u pozadini se događa čitav proces pre nego što vam pretraživač vrati nazad HTML rezultat (zajedno sa PHP-om). Odvija se sledeći proces:
- Pretraživač će poslati zahtev serveru da pronađe željenu stranicu.
- Željena stranica će biti locirana na hard-disku koji se nalazi na serveru, koji hostuje taj web-sajt.
- Pošto ima nastavak .php, server će procesuirati celokupan php kod na koji nailazi u toj datoteci.
- Tokom procesiranja PHP programski jezik će možda zatražiti da se nešto izvuče iz baze podataka (SQL, MySQL), nešto ubaci u nju, osveže neki podaci…
- Na kraju, nakon što je ceo PHP kod izvršen, nazad se šalje HTML rezultat (naravno, nastavak je .php, ali mi taj procesuirani php ne vidimo u page source-u stranice) koji vidimo na našem veb pretraživaču.

Zašto koristiti PHP?
Pored toga što je PHP jedan od najpopularnijih programskih jezika na svetu, tačnije, zauzima 5. mesto, odmah iza jezika Java, C, C++ i Objective C, postoji još mnogo razloga zašto koristiti upravo njega, a ne druge programske jezike:
- PHP je open source, odnosno, otvoreni kod koji je svima dostupan za pregled i promene, i što je možda još značajnije, potpuno je besplatan.
- On je cross-platform, što znači da funkcioniše na Windows/Linux/MAC serverima bez problema, a korisnici ga mogu razvijati i koristiti u bilo kojem od navedenih operativnih sistema.
- PHP je, kako kažu stručnjaci, moćan, robustan i stabilan. To što je besplatan ne znači da nije stabilan i pouzdan, već naprotiv.
- PHP je od početka razvijan kao isključivo web-tehnologija i sve njegove funkcije su namenjene za korišćenje i primenu na web-u.
- Ima sjajnu dokumentaciju u mnogo jezika (php.net/docs.php).
- Najmanje 20 miliona web-stranica napisano je PHP jezikom , što ukazuje na to da postoji velika zajednica PHP developera, te i široka zajednica korisnika.
- Zajednica je već kreirala neke sjajne PHP aplikacije npr. WordPress, Joomla, Mambo, phpDB ili MediaWiki – to su sve besplatni alati koje možete skinuti kako bi si olakšali kreiranje vlastitih web-stranica (kako budete napredovati u PHP-u tako ćete se bolje snalaziti u gore navedenim aplikacijama, te ćete ih modifikovati po svojim željama kako bi vama više odgovarale a na kraju možda i sami razvili neku takvu apllikaciju).

Šta treba da zna budući developer?
Sve pogodnosti PHP-a ubedile su vas da treba da ga savladate i što pre počnete sa kreiranjem sopstvenih web stranica?
Zapamtite: ukoliko počnete da se bavite PHP-om, logičan nastavak je učenje MySQL-a, JavaScript-a i svega što čini Ajax (grupu međusobno povezanih web development tehnika). PHP ima sjajnu perspektivu i uopšte nema dileme da li ga treba izučavati. Posao programera nije nimalo lak, ali je odlično plaćen u kojoj god zemlji da se zadesite (i zato PHP predstavlja “univerzalni jezik”), a tu ima pomalo i ljubavi prema programiranju (naročito kada napišete dobar kod).
Ukoliko želite da postanete PHP developer, treba da znate još i ovo:
- priključite se open source projektima;
- izbegnite prezasićenje u kodiranju;
- proučite radove iskusnih kodera;
- naučite razvoj testiranjem, enkapsulacijom i kontrolom toka koda;
- steknite potrebna znanja o smeštanju podataka (Data Storage);
- to više naučite o bezbednosti.
Autor: Stevica Stojić