Najveća svetska udruženja stručnjaka informacionih tehnologija (IT), kao što su IEEE-CS (Institute for Electrical and Electronic Engineers-Computer Society), ACM (Association for Computing Machinery) i EUCIP (European Certification for informatics professional), u svojim preporukama i dokumentima za obrazovanje IT stručnjaka na osnovu privrednih iskustava i zahteva privrednih subjekata povremeno objavljuju nove standarde i predloge studijskih programa koji se preporučuju visokoobrazovnim ustanovama.

ITS teži da svoje studijske programe uskladi sa međunarodnim standardima, kao što su CC2020 (Computing Curricula 2020, dostupno na linku) i IТ2017 (Information Technology Curricula 2017, dostupno na linku)

Prilikom izrade studijskih programa ITS posebno vodi računa o tome da se trenutno važeći standardi, alati i koncepti primene u potpunosti. To se najbolje može videti iz sinopsisa predmeta ITS-a. S obzirom na neprekidne dinamične promene u oblasti IT-ja, od izuzetne je važnosti ovo osavremenjivanje studijskih programa, koji će u svom izvođenju pratiti sva kretanja savremenog razvoja IT-ja, odnosno računarskih nauka.

Budućim studentima obezbeđena je i programska kompatibilnost sa najboljim svetskim visokoobrazovnim institucijama, kao i mobilnost studenata da kroz primenu ECTS-a (European Credit and Accumulation Transfer System), odnosno ESPB-a (Evropski sistem prenosa bodova) prelaze sa ustanove na ustanovu i nastavljaju svoje školovanje tamo gde žele.

ECTS ITS

Svaki predmet u okviru nastavnog plana i programa podrazumeva određeno opterećenje za studenta koje je izraženo ECTS bodovima (bodovi određuju meru opterećenja studenta u savladavanju programa studija). Osnovne strukovne studije imaju 180 ECTS bodova, odnosno ESPB bodova.

U skladu sa Bolonjskom deklaracijom procenjujemo opterećenje i aktivnost studenta na nivou radne nedelje od 40 sati. Studijski programi sa fondom časova od najmanje 600 časova godišnje, odnosno 20 časova aktivne nastave nedeljno, omogućavaju studentu dovoljno vremena u toku trajanja semestra da se organizuje i bavi izradom predviđenih projekata radova, da odgovori svim vannastavnim obavezama koje je predmet, odnosno predmetni nastavnik postavio pred njega, i da ih na taj način savlada u toku semestra.

S obzirom na to da je ITS strukovna visokoobrazovna ustanova, u okviru studijskog programa predviđeno je više predmeta u čijim se okvirima radi najvećim delom na realizaciji praktičnih projekata. To omogućuje da se studenti nakon završenih studija odmah uspešno uključuju u proces rada i snalaze u svakodnevnim poslovnim aktivnostima. Na velikom broju studijskih programa drugih, a posebno akademskih ustanova teorijski deo zauzima mnogo veći udeo nego praktičan rad, što nije u skladu sa potrebama tržišta i negativno se odražava na studente kada je reč o primeni znanja u praksi.

U vezi sa tim, posebna je prednost ITS-a što su njegovi osnivači svetski poznate kompanije u oblasti IT-ja – Comtrade i LINKgroup – jedna u oblasti industrije, a druga u oblasti obrazovanja.

Cilj studijskih programa ITS-a je da se tokom studiranja studentu obezbedi najkvalitetnije obrazovanje primenjivo u praksi, kao i da se student pripremi za zadatke u okviru budućeg aktivnog zaposlenja. Osim tehničkih znanja i veština, ITS pruža i ostala potrebna praktična znanja, priprema stručnjake za veliki broj raznovrsnih profesija i podstiče preduzetništvo.

Studijski programi su sačinjeni tako da razvijaju:

  • Veštine komunikacije (govorne i pisane)
  • Veštine timskog rada
  • Interpersonalne veštine
  • Motivaciju i inicijativu
  • Jaku radnu etiku
  • Analitičke veštine
  • Fleksibilnost i adaptivnost
  • Računarske veštine
  • Samopouzdanje