Još jedan veliki uspeh ITS-ovaca – Filip Grdović, student treće godine ITS-a, sa dvojicom svojih kolega i prijatelja sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu osvojio je prvo mesto na takmičenju „Hack9 student edition” u kategorijama najbolja ideja, najbolja prezentacija i najbolji kod.
Nakon 12 godina organizacije studentskog hakatona „5 dana na Javi” u Novom Sadu, prethodnog vikenda održan je i prvi „Hack9 student edition” u Beogradu. Takmičari su uz pomoć mentorskog tima birali optimalne tehnologije za realizacije svojih ideja, sa ciljem da ih adekvatno sprovedu u delo.
Znanja sa ITS-a umnogome pomogla realizaciji ideje
Centralna tema bila je augmentovana (proširena) realnost (AR), a zadatak je bio da tročlani timovi dođu do rešenja koje se može primeniti u obrazovanju, e-commercu, sportu ili u svakodnevnom životu. Drugih ograničenja u pogledu odabira tehnologija nije bilo, a jedini limit koji su takmičari, podeljeni u timove, imali bilo je vreme – maksimalno osam sati za realizaciju ideje.
Filip ističe da su mu znanja koja je stekao na ITS-u umnogome pomogla da dobro osmisli kompletnu realizaciju ideje.
Kako se još od osnovne škole bavim programiranjem, tražio sam fakultet koji će primeniti i unaprediti moje dotadašnje znanje. ITS je u potpunosti ispunio sva moja očekivanja, naučio sam dosta o samoj teoriji programiranja i popunio praznine koje sam do tada imao. Ali, programiranje je samo mali deo kompletne priče, na ITS-u sam između ostalog naučio i kako da organizujem projekat, što je, po mom mišljenju, najvažnije. Počevši od toga kako osmisliti dobru ideju, analizirati trzište, napraviti organizacioni plan i podeliti posao, a zatim i kako dobro prezentovati ideju i plasirati je na trzištu. Sve ovo utiče na dobru organizaciju i realizaciju svakog posla, pa i ovog projekta na samom takmičenju – ocenio je „zlatni” ITS-ovac.
Tehnologija u službi građana
Okupljeni u tim „Stormio”, budući mladi IT stručnjaci napravili su aplikaciju za računar sa željom da medicinskim tehničarima u domovima zdravlja olakšaju svakodnevne obaveze.
Ideja je bila da se pomogne svima kako radnicima u domovima zdravlja, tako i pacijentima. Medicinske sestre koje rade na šalteru veliki deo svog radnog vremena provedu tražeći informacije o pacijentu, prenoseći zdravstvene kartone, otvarajući i zatvarajući bolovanja ili dajući neke opšte informacije. Kako bismo ubrzali ceo proces, kreirali smo aplikaciju koja prepoznaje lica pacijenata, pronalazi sve potrebne informacije iz baze i prikazuje ih oko glave pacijenata. Sve što je potrebno jeste da medicinska sestra pogleda osobu kroz pametne naočare i sazna sve što joj je o njoj potrebno – kaže student ITS-a Filip Grdović.
Realizacija ideje se svodila da HoloLens ili drugi oblik VR-a preko FaceRecognition sistema pronalazi informacije o pacijentu iz baze podataka i prikazuje ih oko njega u AR-u.
Ova ideja ne mora nužno da se odnosi samo na medicinske sestre, već na primer apotekar može, sistemom prepoznavanja lica, da vidi koje izdate recepte pacijent ima ili npr. hirurg može pratiti stanje pacijenta tokom operacije. Demo koji smo predstavili na takmičenju podrazumevao je da neko nosi neku metu koju aplikacija prati i prikazuje podatke pored njega, zamišljeno je da korisnici aplikacije nose pametne naočare (Microsoft HoloLens), koje imaju staklo na kojima je i ekran gde bi se informacije prikazivale. Budući da u Srbiji već postoje slične baze podataka pacijanata, sa svim informacijama, potrebno je samo implementirati ideju i povezati baze. U ovom trenutku ne znamo kada će se ideja realizovati, ali kako se tehnologija bude razvijala i kada upotreba pametnih sočiva dobije širu primenu u svetu, verujem da će ova aplikacija biti veoma korisna – ocenio je perspektivni IT stručnjak Filip Grdović.
Odlična ideja i njena realizacija osvojile su simpatije žirija i odnele pobede u tri kategorije, a mi ovim putem Filipu još jednom čestitamo i želimo mu puno uspeha u budućnosti!