Završni rad našeg diplomca Anđelije Mihajlović na temu „Projektovanje i Cloud (SaaS) – implementacija aplikacije vezane za magacinsko poslovanje” izdvojio se od dosadašnjih radova diplomaca ITS-a jer je njena aplikacija među retkima koje su hostovane na Cloudu.
Zadatak aplikacije je da prikaže celokupno poslovanje magacina, od procesa unosa novih podataka, preko izmene postojećih i brisanja onih koji više ne služe u radu, do štampanja izveštaja koji pomažu da se vidi koja je roba pri kraju isteka roka trajanja ili nestaje sa stanja. Pored toga, aplikacija pruža mogućnost korisnicima da šalju narudžbenice, profakture i fakture putem mejla, ukoliko je to potrebno. Aplikacija je stavljena na Cloud kako bi omogućila lakše poslovanje i kako bi različiti korisnici mogli da je koriste. Osnovni cilj je da mendžment uvek ima pristup svim informacijama u magacinu, a da radnici ubrzaju i poboljšaju svoje poslovanje.
Značaj ovakve aplikacije je u tome što može naći široku primenu, pogotovo među srednjim i malim preduzećima kojima je razvoj sopstvenog softvera skupa investicija. S obzirom na to da je aplikacija na Cloudu, korisnici bi plaćali samo onoliko koliko je koriste. Nema standardnih pretplata niti plaćanja opcija koje nisu korišćene. Takođe, opisano je kako funkcionišu API-ji, tako da aplikacija uvek može biti nadograđena ili povezana sa delom/delovima nekog drugog sistema.
Predviđanje trendova i budućih kretanja u oblasti Clouda
Cilj rada je da pokaže i objasni trendove koji nam dolaze, ali i to kako će poslovanje funkcionisati u skorijoj budućnosti. Cloud, iako ne baš prihvaćen u početku, polako ali sigurno zauzima važnu ulogu u svetu informacionih tehnologija, šta više, postaje trend. Većina backup fajlova čuva se na Cloudu, sve velike kompanije imaju svoja „Cloud postrojenja”. U Nemačkoj je čak pokrenut program „Cloud televizija”. Roboti veštačke inteligencije poput Siri tehnologije svoje rešenje i podatke čuvaju upravo na Cloudu. I sve je ovo tek mali deo i prikaz osnovnih usluga koje nam Cloud nudi – pristup aplikaciji, čuvanje podataka putem interneta, i sve to sa bilo kog uređaja, na bilo kom mestu.
Konkretni projekti i nesebična pomoć profesorskog kadra tokom studija kao preduslov za profesionalni razvoj
Diplomac ITS-a Anđelija Mihajlović ističe da aplikacija koju je razvila ne bi imala ovoliki značaj da nije osetila punu podršku svog mentora prof. dr Svetlane Anđelić, kao i učenje u realnim situacijama, kroz dosta praktičnog rada, što su joj omogućile osnovne strukovne studije na ITS-u. Izuzetni rezultati koje je Anđelija postigla tokom osnovnih studija podstakli su je da nastavi svoje obrazovanje na master programu ITS-a.