Profesorke ITS-a Milena Ilić i Nevenka Popović Šević, kao i studentkinja master strukovnih studija Aleksandra Hadžić, učestvovale su ove godine na IT konferenciji „ZINC 2021” sa radom „Female Digital Entrepreneurship and the Development of Digital Entrepreneurial Competences in the Republic of Serbia” („Žensko digitalno preduzetništvo i razvoj digitalnih preduzetničkih kompetencija u Republici Srbiji”). Konferencija je zbog pandemije virusa Covid-19 organizovana po hibridnom modelu, tj. održana je pomoću platforme „Zoom” i uživo, u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu, 26. i 27. maja ove godine.
Preduzetništvo koje se oslanja na intenzivnu upotrebu digitalnih tehnologija predstavlja menadžment poslovanja koje omogućava jednake prilike i pristupe poslovnim mogućnostima za sve učesnike na tržištu, bez obzira na pol, etničko poreklo i rasu. Štaviše, anulira sve potencijalne nejednakosti koje mogu postojati u offline poslovnom okruženju. Kada je reč o ženskom preduzetništvu, zanimljivo je primetiti da čak 80% žena utiče na konačne odluke u potrošnji, a da su čak 90% tehnoloških proizvoda i usluga dizajnirali muškarci. To dalje ima za preporuku veće uključivanje žena u tehnološko dizajniranje proizvoda koje će rezultirati konkurentnijim proizvodima na tržištu.
Adekvatnom upotrebom digitalnih tehnologija u ženskom preduzetništvu se smanjuju transakcioni troškovi, obezbeđuje lakši pristup know-how tehnologijama i stiče kompetitivna prednost. Zahvaljujući digitalnim tehnologijama žene preduzetnice dobijaju priliku da idu u korak sa muškarcima preduzetnicima i izbore za svoje mesto u digitalnom poslovnom okruženju u Srbiji. Digitalna ekonomija doprinosi sa 8% ukupnog BDP-a (bruto društvenog proizvoda) u G20 zemljama gde predstavlja trend, dok u Srbiji učestvuje sa korektnih 6% u BDP-a zemlje.
Jedno od poslednjih istraživanja na temu uvođenja digitalnih tehnologija u ženskom preduzetništvu u Republici Srbiji govori da je 41,86% preduzetnica u procesu digitalnih transformacija više od dve godine, te da 76% preduzeća čiji su vlasnici žene koriste e-usluge Vlade, 51,5% je prošlo obuku za korišćenje elektronskih računa, a 73,9% koristi softverski računovodstveni paket usluga. U većini malih preduzeća gde su žene osnivači i menadžeri, digitalne tehnologije se koriste radi efikasnijih usluga prema njihovim potrošačima/korisnicima. Istraživanje je takođe pokazalo da je skoro 45% ženskih preduzetničkih formata u Srbiji imalo benefite od digitalnih tehnologija zbog bližeg pristupa svojim krajnjim korisnicima, a sve u funkciji pobljšanja korisničkog servisa, što su neki od zaključaka rada naših koleginica sa ITS-a.
ZINC međunarodne konferencije organizuju IEEE Srbija i Crna Gora – poglavlje o potrošačkoj elektronici, Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka i RT-RK Institut za računarski zasnovane sisteme. Ove godine konferencija je održana zajedno sa 7. konferencijom o inženjerstvu računarskih sistema ECBS 2021. „ZINC 2021” je okupila brojne istaknute govornike, značajnije naučne istraživače i stručnjake iz oblasti informacionih tehnologija. Akademski i stručni radovi su obuhvatili različite oblasti potrošačkih tehnologija, iz preko 35 zemalja sveta, gde su prednjačile kolege sa evropskog kontinenta, ali i SAD, Indije, Kanade i Kine.