
Zimska škola programiranja i dizajna za srednjoškolce – IT Fest i ove godine je održana u potpunosti onlajn, putem live stream tehnologije. Budući IT stručnjaci i digitalni dizajneri bili su u prilici da slušaju zanimljiva predavanja i prisustvuju radionicama iskusnih profesora u periodu između 31. januara i 4. februara, i to potpuno besplatno.
Za ovogodišnju Zimsku školu programiranja i dizajna interesovanje je pokazao veliki broj srednjoškolaca, što dovoljno govori o tome da sve više mladih ljudi svoju budućnost vidi upravo u IT industriji. Savremene teme iz IT oblasti i aktuelna tražena zanimanja bili su u fokusu i na ovogodišnjim predavanjima, te su polaznici mogli da prodube svoje znanje iz oblasti kriptografije, nauče obradu u Photoshopu, saznaju kako se prave video-igre, sami napišu svoj prvi kod i još mnogo toga.

Upoznavanje sa kriptotržištem, izgradnja mokapova, obojeni veb i editovanje u Photoshopu – teme za početak IT Festa
Već prvog dana festivala srednjoškolci su imali priliku da se upoznaju sa aktuelnim kriptotržištem i kriptovalutama, naučili su da koriste alate za podešavanje svetla u Photoshopu, da kreiraju mokapove i susretnu se sa PHP jezikom.
Festival je otpočeo uvodnim predavanjem Velimira Dedića „Primeri praktične kriptoanalize – razbijanje šifara”, uz osvrt na istorijsko predstavljanje ove pojave, kao i na savremeno proučavanje kriptoanalize i njenu primenu.
U nastavku su učenici uz profesora Zorana Grubišića mogli da se upoznaju sa trenutnim stanjem na kriptotržištu, što im je omogućilo praćenje trenutnih vrednosti akcija na globalnom tržištu, ali i kriptovaluta, sa fokusom na bitkojn.
Pored toga, na predavanju Danijele Grujić naučili su kojim alatima se mogu služiti kako bi napravili veštačko svetlo u Photoshopu, dok su na radionici „Obojeni veb”, koju je održala profesorka Valentina Kovač, naučili kako da naprave i stilizuju HTML stranicu i povežu je sa PHP kodom.
Drugi dan u znaku JavaScripta, problem solvinga, biznis ideja, vizuelnih efekata u muzici i fudbala
Drugi dan predavanja pružio je mogućnost proširivanja znanja iz CSS i JavaScript programskih jezika.
Učenici su bili u prilici da se upoznaju i sa problem solvingom, i to kroz radionicu „Complex problem solving – najvažnija veština Četvrte industrijske revolucije”, u kojoj su i sami učestvovali rešavajući detektivske izazove, kako bi kasnije bili spremni da se suoče sa realnim problemima. Radionicu je vodio Ivan Anić, profesor ITS-a.
Susreli su se i sa realnim primerom projektovanja idejnog rešenja namenjenog bazi podataka za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. na radionici koju je vodio Miloš Lalić „Projektovanje baze podataka za Svetsko prvenstvo u fudbalu”, pri čemu su savladali osnove kreiranja i principe prevođenja PMOV dijagrama.
Svi koji su se pitali kako izgledaju vizuelni efekti u muzičkoj industriji mogli su da dobiju odgovore na radionici „Kako vidimo zvuk – vizuelni efekti u muzičkoj industriji”, koja je bila posvećena upravo izgledu i boji zvuka. Profesorka Biljana Velinović objasnila im je odnos ovih komponenti, te su učenici mogli da kreiraju grafičko rešenje kojim će prikazati određenu numeru.

Teme trećeg dana IT Festa – od društvenih mreža do primene veštačke inteligencije u realnom svetu i pravljenja video-igrica
Središnji dan festivala obeležen je upoznavanjem sa društvenim mrežama sa poslovnog aspekta, primenom veštačke inteligencije u realnom svetu, ali i pravljenjem video-igara. Učenicima je predstavljena i profitabilnost IT industrije, tako da su mogli da saznaju koja su to najplaćenija zanimanja.
Iako društvene mreže svi koristimo u privatne svrhe, sve je veći njihov značaj upravo u poslovnom svetu. Na predavanju Nevenke Popović Šević „Kako započeti karijeru social media, online PR & community managera” srednjoškolci su bili u prilici da se upoznaju sa alatima koji će im pomoći da iskoriste pun potencijal društvenih mreža u svrhu marketinga. Takođe, iako je pojam veštačke inteligencije nadaleko poznat, sada su se mogli direktno služiti njime, odnosno bolje razumeti njegovu primenljivost u svim oblastima realnog sveta.
Tokom predavanja profesora Miroslava Kneževića „Game Engine i kako se prave igrice?” polaznici su mogli da se upoznaju sa paketom softvera za pravljenje video-igara. Predavanje „Startup Way” Šemsudina Plojovića je svima koje interesuje kako funkcionišu startapovi na primerima poslovnih modela i vrednosti uspešnih startap kompanija prikazalo sve ono što je važno za pokretanje i unapređivanje ovog načina upravljanja projektima.
Takođe, učenici su bili u mogućnosti da na predavanju profesorke ITS-a Milene Ilić „Najplaćenije pozicije nakon IT studija” saznaju nešto više o aktuelnoj slici tržišta rada, uz osvrt na IT sektor u Srbiji, EU i SAD, kao i da se dodatno informišu o tome koja su zanimanja najplaćenija i najtraženija, dok im je Nikola Mehandžić približio pojam frilensera i objasnio na koji način funkcioniše rad na daljinu u okviru predavanja pod nazivom „Da li svako može biti frilenser i kako to funkcioniše?”.

Upoznavanje sa zaštitom podataka, alatima za upravljenje projektima i izrada sajta tokom četvrtog dana IT Festa
Tokom pretposlednjeg dana festivala, učenici su mogli da nastave da razvijaju svoje znanje o kriptografiji, odnosno zaštiti podataka, ali i primeni kriptografskih tehnika. Pored toga, učili su i o oblikovanju kompozita u Photoshopu, ali i kako mogu samostalno da izgrade sajt i služe se korisnim alatima za upravljenje projektom.
Na predavanju Svetlane Jevremović „Zaštita podataka primenom kriptografije i steganografije” mogli su da se upoznaju sa jednim od najvažnijih pitanja u digitalnom svetu 21. veka – bezbednošću, odnosno zaštitom podataka. Radionica Milice Jevremović „Korišćenje alata ProjectLibre za upravljanje projektom” poslužila je za upoznavanje sa pravilnim definisanjem projekta, njegovim osnovnim elementima, kao i načinima upravljanja svakog dela projekta.
Uz pomoć profesorke dizajna Ane Stanković, na radionici posvećenoj kompozitu u Photoshopu učenici su bili u prilici da se bez predznanja upoznaju sa potrebnim alatima kroz pokaznu vežbu.
Završetak IT Festa u dizajnerskom ruhu – crtež, interaktivni CV, animacija
Završni dan festivala posebno se dopao učenicima koji svoju budućnost vide u sferi digitalnog dizajna. Imali su prilike da samostalno kreiraju interaktivni portfolio u InDesignu, zatim da se kroz analizu bliže upoznaju sa značajem crteža kao osnove u izradi animacije, videa i filma.
Profesorka ITS-a Snježana Torbica Prvulj održala je radionicu pod nazivom „Interaktivni portfolio kreiran u InDesignu”, u okviru koje je učenicima predstavila kako mogu da izraze svoju kreativnu stranu i implementiraju veštine koje poseduju kreirajući interaktivni portfolio u InDesignu, koji će privući pažnju prilikom apliciranja za posao, ujedno prezentujući njihovo znanje.
Profesor Mihajlo Mlinar je kroz radionicu „Primena umetničkih stilova u grafičkom dizajnu” prikazao kreativni proces, prepoznavanje različitih umetničkih stilova u digitalnoj formi, tehnički pristup i primenu dizajna u praksi. Radionica je bila namenjena i početnicima i učenicima sa određenim nivoom iskustva u dizajnu i pokazala se veoma interesantnom.
IT Fest je uspešno završen radionicom animacije „Mala škola animacije u AutoDesk Maya 2020”, koju je održala Maja Radulović Petrović. Na radionici je učenicima predstavila velike mogućnosti filmskog umetničkog izražavanja.
Znanja i veštine potrebni za nastavak školovanja i uspešnu karijeru
Ovogodišnje radionice i predavanja IT Festa pratio je veliki broj srednjoškolaca iz cele Srbije, što pokazuje da je IT među mlađom generacijom najpopularnija oblast, a školovanje u ovoj sferi definitivno jedno od najtraženijih. Zahvaljujući Zimskoj školi programiranja i dizajna, učesnici su usvojili vredna znanja i veštine koji će im pomoći u daljem školovanju, ali ih i usmeriti ka profesijama koje će im doneti profitabilan posao i sigurnu budućnost.