
Krajem maja i početkom juna u prostorijama ITS-a održana je praksa za učenike Elektrotehničke škole „Nikola Tesla”. Zahvaljujući našim saradnicima sa studijskih programa Informacione tehnologije i Računarska multimedija, srednjoškolci ove popularne beogradske škole imali su priliku da prošire svoje znanje i steknu nova iskustva iz oblasti IT-ja.
Učenici dva odeljenja IV razreda obrazovnog profila Elektrotehničar multimedije dve nedelje su radili na projektima sa zadatom temom. Naučili su kako da kreiraju vizuelni identitet za kompaniju kroz sledeće zadatke:
- osmišljavali su ime kompanije, logo i boje;
- kreirali su plakate, vizitkarte, ali i vizuale za društvene mreže;
- naučili su da prave i GIF-ove.
Sve to su radili pomoću Adobe programa Photoshop i Illustrator. Primarni cilj prakse bio je da učenici uspešno savladaju metodu rada i preuzmu neophodne korake kod kreiranja korporativnog identiteta, što podrazumeva istraživanje, skiciranje ideja i završnu prezentaciju. Kroz ove projekte srednjoškolci su se upoznali sa aktivnostima i kreativnim procesom sa kojim se svaki grafički dizajner sreće u radu na realnim projektima.
Ovim putem želimo da se zahvalimo Danijeli Grujić, Dušici Nešković, Miroslavu Kneževiću, Jovani Stojanović i Tamari Trajković, kolegama sa ITS-a koji su nesebično delili svoje znanje i bogato iskustvo sa radoznalim srednjoškolcima.
Treća nedelja prakse bila je rezervisana za učenike tri odeljenja III razreda koji pohađaju obrazovni profil Elektrotehničar računara. Oni su imali priliku da nauče:
- kako se koristi Windows Forms i SQL Server;
- da crtaju PMOV dijagram i kreiraju SQL tabelu upotrebom SSMS-a;
- kako se instalira operativni sistem i podešava SSMS i VS okruženje za rad;šta su
- to regularni izrazi u JavaScriptu, u okviru HTML forme, i kako se oni upotrebljavaju.
Radionice sa ovim zadacima vodili su naši iskusni saradnici: Snežana Anetić, Valentina Kovač, Nadica Žarkić, Nikola Pavlović i Miloš Lalić. Njima se takođe zahvaljujemo na vremenu koje su posvetili mladim IT učenicima i na znanju koje su im preneli. Učenicima će u budućoj karijeri primena znanja koje su stekli kroz zadatke na praksi biti deo svakodnevnih obaveza i zato im je svaka pokazana lekcija od velike važnosti za razumevanje procesa rada.
ITS deli znanje ne samo sa svojim studentima već i sa svima koji žele da nauče više. Nadamo se da ćemo i u budućnosti imati još više prilika za ostvarivanje ovakvih saradnji sa školskim ustanovama koje nisu u okviru našeg sistema. Time jačamo vezu sa njima i učestvujemo u potrazi za budućim IT stručnjacima.