
Praksa i rad na realnim projektima deo su svakodnevnih aktivnosti studenata Visoke škole strukovnih studija za informacione tehnologije – ITS. Projektni centar, u okviru koga studenti rade na praktičnim projektima, sa realnim zahtevima, ušao je u novi ciklus. Nastavljen je rad na projektu „Portal za srednje škole”, a započeta su i dva nova projekta: „Autopilot za robota” i „HR baza kandidata”.
Autopilot za robota
Ideja projekta je kreiranje i održavanje sistema za autonomno upravljanje vozilima upotrebom modela veštačke inteligencije. Naime, kako je LEGO NXT samo deo šireg paketa LEGO proizvoda, na njega se lako mogu postaviti komponente koje bi mu omogućile da se kreće kroz prostor.
Kako svaki mobilni telefon danas poseduje kameru izuzetno visoke rezolucije, a uz to i senzore dubine, upotrebom tih komponenti NXT terminalu može se dodati svest o okolini. Telefon bi bio „nakačen” na sam NXT, simulirao bi njegov vid, a sve pridobijene informacije bi se u datom trenutku obrađivale i procesom treniranja NXT bi mogao da se kreće kroz okruženje potpuno autonomno.
U trenutnoj fazi razvijanja projekta definisane su tri bitne komponente koje će graditi krajnje rešenje, a to su:
- mobilna aplikacija;
- server;
- veštačka inteligencija.
HR baza kandidata
Nova veb-aplikacija biće od velike pomoći zaposlenima u sektoru ljudskih resursa, jer će olakšati proces regrutovanja i selekcije kandidata, odnosno pregled dostavljenih prijava po više kriterijuma i pribavljenih iz više različitih izvora regrutovanja. Predmetna baza koja će biti user-friendly, tj. imati korisnički interfejs sa jednostavnim unosom relevantnih podatka, olakšaće unos podataka i upravljanje njima.
Tehnologije koje će se koristiti u ovom projektu su: PHP, MySQL, HTML5, CSS3, JavaScript, GitHub, Scrum – agilna metoda razvoja softvera.
Portal za srednje elektrotehničke škole
Ovaj veliki projekat za više srednjih elektrotehničkih škola u našoj zemlji ušao je u novi fazu. Osnovna namena portala je deljenje nastavnog materijala, skripata, primera i vežbanja između nastavnika i učenika za obrazovne profile elektrotehničar IT i tehničar multimedije.
Portal je napravljen tako da mu mogu pristupiti četiri vrste korisnika – admin, urednik, profesor i učenik. Svako od njih ima različita zaduženja i mogućnosti. Neko ima mogućnost da postavi materijal, neko da ga uređuje, neko da ga briše po potrebi, neko da postavlja vest, a neko da dodaje nove korisnike. Ceo portal sami su postavili i vode članovi Projektnog centra uz stručne savete svojih profesora.
Tehnologije korišćene u ovom projektu su: C#, HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery, Bootstrap, MS Visual Studio, MS SQL Server Management Studio, ASP.NET Core MVC, GitHub, MSTest, Scrum – agilna metoda razvoja softvera.