
Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo o terminu odbrane završnog rada kolege Gorana Ilića i ujedno vas pozivamo da se pridružite ovom događaju.
Odbrana master rada kolege Gorana Ilića pod nazivom „Komparativna analiza usluga elektronskih uprava drugih zemalja s posebnim osvrtom na Republiku Srbiju i predlog unapređenja rada primenom procesa digitalizacije” kod mentorke dr Svetlane Anđelić održaće se u ponedeljak, 25. septembra, s početkom u 14:00, u sali M11 Aneksa M.
Predmet ovog istraživanja je oblast digitalizacije, odnosno komparativna analiza rada elektronske uprave na odabranim primerima zemalja sveta, kako bi se napravilo poređenje u odnosu na poziciju Republike Srbije. Problemi koji su nastali na svetskom nivou, izazvani ekonomskim krizama, sukobima i pandemijom virusa COVID-19, znatno su uticali na to da u 2023. godini države ponude znatno veći broj elektronskih usluga svojim građanima i privredi. Radi pregleda stanja i pružanja doprinosa unapređenju rada organa javne uprave u digitalnom okruženju, korišćena je naučnoistraživačka literatura koja obrađuje temu elektronske uprave, kao i zvanična dokumentacija i izveštaji država i relevantnih međunarodnih organizacija. Istraživanje je pokazalo da je, i pored uspeha elektronskih uprava širom sveta, korišćenje ovih usluga za veliki broj stanovnika i dalje ograničeno.
Republika Srbija je prema izveštajima svih relevantnih međunarodnih institucija vidno napredovala u razvoju usluga i infrastrukture elektronske uprave, kao i u samoj digitalnoj transformaciji javne uprave. Međutim, istraživanje je ukazalo i na postojanje određenog broja zasebnih sistema koji ne funkcionišu u skladu sa standardima interoperabilnosti sistema i na slab nivo svesti građana o značaju i koristi digitalizacije, kao i o informacionoj bezbednosti. Postojanje ne tako izraženog, digitalnog jaza u odnosu na ostatak sveta i navedeni problemi kod građana Srbije mogu predstavljati problem pri sprovođenju postojećih ili realizaciji novih javnih politika. Kako bi se rešio ovaj problem, koji obuhvata razvijanje i funkcionisanje zasebnih sistema i aplikacija, potrebno je uticati na organe da pri projektovanju tih sistema i aplikacija primenjuju standarde interoperabilnosti. Ovo se naročito odnosi na situacije u kojima postoji interes drugih organa za pristup informacijama koje bi unapredile njihove sisteme i automatizovale definisane procese. S druge strane, problem koji se vezuje za činjenicu da građani ne razumeju u dovoljnoj meri značaj i koristi digitalizacije može se smanjiti kontinuiranom promocijom pogodnosti koje digitalizacija donosi društvu. Prilikom sprovođenja navedenih aktivnosti akcenat treba biti na jasnoći i preciznosti kako bi informacije bile svima razumljive. Osim toga, na isti način treba ukazati na sve rizike koje sa sobom nosi korišćenje novih tehnologija i edukovati korisnike o tome. Države svoje aktivnosti treba da usmere ka stvaranju uslova za povećanje broja digitalno pismenih građana i obezbeđivanju računarske opreme kako bi sve osobe mogle uspešno da koriste usluge elektronske uprave. Na taj način svima će biti omogućeno da svoja prava i obaveze prema državi ostvaruju elektronskim putem, kao i da učestvuju u razvoju novih javnih politika.
Podsećamo vas da su sve odbrane završnih radova na ITS-u javne, kao i da je odbrana svečan čin. Očekujemo vaš dolazak i verujemo da će ovaj događaj biti koristan i zanimljiv svima prisutnima, a kolegi Iliću želimo mnogo uspeha!