
Na Visokoj školi za IT – ITS svečano je otvoren IT fes 2026, festival posvećen savremenim IT trendovima i tehnologijama koje oblikuju digitalnu budućnost. Program prvog dana festivala bio je fokusiran na veštačku inteligenciju, mašinsko učenje i njihov uticaj na kreativne i tehničke industrije.
Tokom dana održana su sledeća predavanja:
- Aleksandar Simović – „Big Data revolucija – Stvaranje veštačke inteligencije“
Predavanje je pružilo praktičan uvid u to kako su veliki podaci postali osnova razvoja veštačke inteligencije. Profesor Simović govorio je o eksponencijalnom rastu digitalnog univerzuma, njegovom uticaju na AI sisteme i dubokim promenama koje već menjaju društvo, ali i onima koje tek dolaze. - Ivan Đorđević – „Kako AI menja video produkciju?“
Fokus predavanja bio je na primeni veštačke inteligencije u savremenoj video produkciji. Učesnici su saznali kako AI alati ubrzavaju montažu, unapređuju kvalitet slike i automatizuju obradu videa, kao i kako se koriste u pisanju scenarija, generisanju vizuelnih efekata i oblikovanju budućih trendova kreativne industrije. - Maja Radulović Petrović – „3D vs AI“
Ovo predavanje otvorilo je diskusiju o odnosu tradicionalnih 3D tehnologija i brzog razvoja veštačke inteligencije. Postavljeno je ključno pitanje da li AI može zameniti 3D umetnike ili će postati moćan alat koji unapređuje njihov rad kroz automatizaciju i generisanje sadržaja. - Ana Đokić – „Mašinsko učenje – od podataka do odluka“
Predavanje je približilo način na koji sistemi mašinskog učenja donose odluke na osnovu podataka. Kroz konkretne primere objašnjeno je kako se ML koristi za predviđanje uspeha studenata, preporuke sadržaja na platformama poput YouTube-a i kako programski jezik Python ima ključnu ulogu u tim procesima.
Otvaranjem IT festa, ITS je još jednom potvrdio svoju posvećenost povezivanju obrazovanja i savremenih tehnologija, pružajući studentima i posetiocima priliku da steknu znanja relevantna za IT industriju budućnosti.






















