Home / Programi / XML (eXtensible Markup Language) jezik

XML (eXtensible Markup Language) jezik

XML (eXtensible Markup Language) je jezik za označavanje koji se koristi za opisivanje, skladištenje i razmenu podataka. Razvijen od strane World Wide Web Consortiuma (W3C), XML omogućava definisanje prilagodljivih formata podataka koji su čitljivi kako za ljude, tako i za mašine.

XML jezik na ekranu tableta

Karakteristike XML jezika obuhvataju:

  • Jednostavnost i prilagodljivost. XML je dizajniran da bude jednostavan za razumevanje i korišćenje. Njegova struktura se zasniva na hijerarhiji, gde elementi mogu sadržati druge elemente i podatke. Kao ekstenzibilan jezik, XML omogućava korisnicima da definišu sopstvene oznake (tagove) prema potrebama specifičnih aplikacija.
  • Čitljivost. XML dokumenti su tekstualni fajlovi koji su čitljivi za ljude, što olakšava razumevanje i upravljanje podacima. Korisnici mogu lako pregledati i uređivati XML fajlove koristeći običan tekstualni editor.
  • Samodeskriptivnost. Elementi u XML-u nose informacije o svojoj strukturi i značenju kroz jasno definisane oznake i atribute. Ova karakteristika omogućava lakšu interpretaciju podataka bez potrebe za dodatnom semantikom.
  • Portabilnost i interoperabilnost. XML je nezavisan od platforme i može se koristiti na različitim operativnim sistemima i u različitim programskim jezicima. Obezbeđuje standardizovan način razmene podataka između različitih sistema i aplikacija.

Upotreba XML jezika

XML se koristi u različitim oblastima tehnologije i industrije zbog svoje fleksibilnosti i sposobnosti da strukturiše kompleksne podatke. Neke od ključnih oblasti primene uključuju:

  • Web usluge i razmena podataka: XML je osnova za mnoge web usluge i protokole kao što su SOAP (Simple Object Access Protocol) i REST (Representational State Transfer). Koristi se za razmenu podataka između različitih aplikacija i sistema putem interneta.
  • Konfiguracioni fajlovi: XML se često koristi za kreiranje konfiguracionih fajlova u softverskim aplikacijama. Ovi fajlovi definišu postavke i parametre aplikacija na način koji je lako čitljiv i modifikovljiv. Popularni primeri uključuju Ant build fajlove u Javi i Spring konfiguracione fajlove.
  • Skladištenje i transport podataka: Koristi za skladištenje podataka u XML bazama podataka i za njihovo prenošenje između različitih sistema. XML fajlovi mogu sadržavati složene strukture podataka koje se lako prenose i obrađuju.
  • Dokumentacija i publikacije: XML se koristi u izdavaštvu i dokumentaciji za označavanje strukture i sadržaja dokumenata. Standardi poput DITA (Darwin Information Typing Architecture) i DocBook koriste XML za kreiranje tehničke dokumentacije.

Primer XML koda

Sledeći primer prikazuje osnovnu strukturu XML dokumenta koji sadrži informacije o knjizi:


<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<library>

    <book>

        <title>Programiranje u Javi</title>

        <author>John Doe</author>

        <year>2020</year>

        <publisher>Tehnička Knjiga</publisher>

        <isbn>1234567890</isbn>

    </book>

    <book>

        <title>Razvoj web aplikacija</title>

        <author>Jane Smith</author>

        <year>2021</year>

        <publisher>Web Press</publisher>

        <isbn>0987654321</isbn>

    </book>

</library>


U ovom primeru, korenski element je <library>, koji sadrži više <book> elemenata. Svaka knjiga ima svoje pod-elemente: <title>, <author>, <year>, <publisher> i <isbn>. Ovaj jednostavan primer ilustruje kako XML može efikasno strukturirati podatke.

XML je univerzalan jezik za označavanje koji igra ključnu ulogu u modernim tehnologijama i industrijama. Njegova sposobnost da definiše fleksibilne, samodeskriptivne i čitljive formate podataka čini ga nezamenljivim alatom za razmenu, skladištenje i obradu informacija. Bilo da se koristi u web uslugama, konfiguracionim fajlovima, bazama podataka ili tehničkoj dokumentaciji, XML pruža standardizovano i interoperabilno rešenje koje omogućava nesmetanu komunikaciju između različitih sistema i aplikacija.