Studijski program/studijski programi: INFORMACIONE TEHNOLOGIJE, ELEKTRONSKO POSLOVANJE, RAČUNARSKA MULTIMEDIJA
Vrsta i nivo studija: Osnovne strukovne studije
Naziv predmeta: SOCIJALNI I PRAVNI KONTEKST IT
Status predmeta: izborni
Broj ESPB: 6

Cilj predmeta Socijalni i pravni kontekst IT

Cilj predmeta je sagledavanje uticaja socijalnih i pravnih aspekata na Informacione i komunikacione tehnologije, kao i uticaja same IT tehnologije na oblikovanje društvenih odnosa i na pojavu novih oblika kriminalne aktivnosti koja se dovodi u vezu sa primenom iste.

Ishod predmeta

Studenti će steći znanja iz oblasti uticaja informacionih tehnologija na pojedinca i društvo, elemenata koji čine informaciono društvo, pretpostavki za razvoj informacionog društva u Srbiji, socioloških aspekata informacione tehnologije (socijalna izolacija, digitalne podele, socijalni kapital). Studenti će se upoznati sa najnovijim statističkim pokazateljima u pogledu broja korisnika Interneta u svetu, potencijalom virtuelnih zajednica, specifičnostima virtuelnih zajednica, upravljanjem Internetom, pojavnim oblicima sajber kriminala (phishing, email bombing, spoofing, card skimming, vrstama malicioznih softvera, DOS i DDOS napadima, softverskom piraterijom i njenim razmerama u savremenim uslovima), tehnikama zaštite u bankarskim poslovima, oblicima hardverske zaštite (dongle, token, …),pojmom i namenom kriptografije, vrstama intelektualne svojine, autorskim pravima, zaštitom autorskih prava na Internetu, značajem e-reciklaže u savremenim uslovima.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava

• Informacija i njen značaj u savremenim uslovima.
  • Koncept informacionog društva.
  • Razvoj informacionog društva u Srbiji.
  • Socijalne implikacije Interneta.
  • E-Reciklaža.
  • Virtuelne zajednice.
  • Upravljanje Internetom.
  • Sajber kriminal.
  • Mere za borbu protiv sajber kriminala.
  • Pravo i zakonska regulativa u računarstvu.
  • Odgovornost.
  • Intelaktualne svojina, Autorska prava.
  • Kopirajt.
  • Licenciranje.