Raznolikost mobilnih uređaja i korišćenje
Gartner pretpostavlja da će do kraja 2018. godine razni uređaji, korisnička okruženja i interaktivni modeli učiniti strategije „sve je svuda” nemogućim. Neplanirana posledica programa „ponesi svoj uređaj” – bring your own device (BYOD) je da pruži mnogo veći broj osoblja koje radi od kuće (dva do tri puta po Gartneru), slabeći uticaj kako informacionih tehnologija tako i organizacija koje se bave finansijama. Preporučljivo je da kompanije bolje definišu očekivanja kod zaposlenih koji u svom vlasništvu imaju hardver kako bi se napravila ravnoteža između fleksibilnosti i poverljivosti i zahteva za privatnošću.
Mobilne aplikacije i aplikacije
Gartner predviđa da će do 2014. unapređene JavaScript performanse početi da guraju HTML5 i brauzer kao vodeće aplikacije poslovnog okruženja. Kao posledica toga predloženo je da se programeri usredsrede na širenje korisničkog interfejsa, uključujući bogatiji glas i video koji može da poveže ljude na nove i različite načine. Mobilne aplikacije će se razvijati, a aplikacije će se smanjivati, nastavljajući trend koji se dešava već neko vreme. Tržišta za kreiranje mobilnih aplikacija je i dalje malo (Gartner procenjuje da ima preko 100 potencijalnih proizvođača softvera), a do ozbiljnijeg udruživanja verovatno još uvek neće doći. Predlaže se da će „sledeća evolucija u korisničkom iskustvu da bude zaključivanje na osnovu emocija i radnji kako bi se motivisale promene u ponašanju krajnjeg korisnika”.
Internet svega
Internet se širi na sredstva preduzeća i potrošačke artikle poput automobila i televizije. Problem je što većina preduzeća i proizvođača IT opreme tek treba da ispita mogućnosti tog proširenog interneta, a nisu ni operativno ni organizaciono spremni. Gartner navodi četiri osnovna načina koji se pojavljuju:
- Upravljaj;
- Kreiraj;
- Rukovodi;
- Širi se.
To može da se primeni na ljudima, stvarima, informacijama, mestima i zbog toga će tzv. „Internet Stvari” biti zamenjen „Internetom Svega”.
Hibridni oblak i IT kao Service Broker
Gartner ukazuje da je sjedinjavanje ličnih oblaka i usluga spoljnih privatnih oblaka, od suštinskog značaja. Preduzeća bi trebalo da kreiraju privatne cloud usluge, imajući pri tom u vidu multifunkcionalnu budućnost, i da se uvere da je buduća integracija/međusobna saradnja moguća. Kad je počeo da se razvija, hibridni oblak je bio baziran na statičnim, inžinjerskim dostignućima, ali Gartner pretpostavlja da se kasnije sve više bazira na razvoju novih sofisticiranh rešenja, na deploy-u posebnih servisa.
Oblak/klijent arhitektura
Kako snaga i mogućnosti mnogih mobilnih uređaja rastu, povećana potražnja na mrežama, troškovi mreže i potreba za upravljanjem brzinom slanja podataka „dovode u nekim slučajevima do smanjenja primene cloud computing aplikacija i mesta za skladištenje podataka i korišćenja inteligencije i skladišta klijent uređaja”. Gartner takođe navodi da što više korisnici mobilnih uređaja budu zahtevali njihovu komplesniju upotrebu, povećavaće se potreba za prvoklasnim serverima i skladištima.
Doba ličnog oblaka
Potreba da se pojavi još više ličnih cloud tehnologija dovešće u prvi plan usluge, a ne uređaje. Tip uređaja koji neko ima neće biti toliko važan, pošto će lični oblak preuzeti ulogu koju je uređaj prvobitno imao sa višestrukim uređajima koji pristupaju ličnom oblaku.
Software Defined Anything
Software Defined Anything (SDx) se definiše upotrebom poboljšanih standarda podesivosti infrastrukture i međusobne saradnje data centara koji su preneseni u način funkcionisanja oblaka, DevOps i brzo integrisanje infrastrukture. Dominantni proizvođači u datom sektoru infrastrukturnog tipa mogu da izaberu da ne prate standarde koji povećavaju konkurenciju i smanjuju marže, ali krajnji korisnik će imati koristi od jednostavnosti, mogućnosti smanjenja troškova, kao i mogućnosti konsolidacije.
Web-Scale IT
Veliki provajderi Cloud usluga kao što su Amazon, Google GOOG-0.12%, Salesforce.com i slični, ponovo osmišljavaju način na koji IT usluge mogu da se isporuče. Gartner ističe da mogućnosti ovih kompanija prevazilaze „razmere u pravom smislu, i da se odnose na razmere kada je reč o brzini i agilnosti”. Predlog je da IT organizacije treba da se usklade i oponašaju procese, dizajn i praksu ovih vodećih cloud provajdera. Kombinacija gorepomenuta tri provajdera, između ostalog, je, kako Gartner objašnjava, ‘Web-scale IT’.
Pametne mašine
Ovo će obuhvatiti širenje:
- inteligentnih ličnih asistenata, svesnih okruženja,
- pametnih savetnika (npr. IBM IBM -0.07% Watson),
- naprednih globalnih industrijskih sistema,
- autonomnih vozila.
Kompanija takođe predviđa da će pametne mašine povećati konzumerizaciju posle ozbiljne kupovine preduzeća.