
Upotreba Live streama i video-arhive pomogla je da se ITS pozicionira kao jedna od vodećih obrazovnih ustanova koja koristi najkvalitetnije resurse kako bi svoje studente pripremila za uspešnu karijeru.
Digitalni svet, koji omogućava da nam razni proizvodi, usluge i informacije budu nadohvat ruke, proširio se i na sferu obrazovanja. Oslanjanje na savremenu tehnologiju posebno je došlo do izražaja u poslednjih nekoliko godina. Prethodna školska godina, u kojoj je načinjena reorganizacija nastave zbog globalne pandemije virusa COVID-19, umnogome je zavisila od interneta, računara i drugih digitalnih uređaja. Bez njih bi cela generacija ostala uskraćena za mnoge informacije i blagovremeno sticanje znanja.
Strimovanje kao dopuna tradicionalnoj nastavi
ITS već godinama u nastavi koristi sve prednosti moderne tehnologije. Vanredno stanje nas nije sprečilo da se lako i brzo reorganizujemo i da metode izvođenja nastave na daljinu primenimo i u ovom periodu. Jedna od veoma uspešnih metoda jeste Live stream svih predavanja i vežbi, kako na osnovnim tako i na master studijama. Uživo prenošenje nastave se kroz dugogodišnju primenu pokazalo kao veoma važno za one studente koji nisu u mogućnosti da fizički prisustvuju predavanju.
Kako izgleda Live stream u praksi?
Pred zakazano predavanje pripremaju se tehnički uslovi za stream: podesi se ekran računara predavača, uključe se kamere i mikrofon (tzv. bubica, kojom je ozvučen predavač). Okupljeni studenti slušaju predavanje, prate prezentaciju, postavljaju pitanja i komentarišu. Sve se to uživo prenosi kako bi svi oni koji prate nastavu putem svojih računara ili mobilnih telefona, jer su sprečeni da dođu u školu, mogli da se upoznaju sa gradivom i da na vreme saznaju više o eventualnom zadatku ili projektu koji profesor postavlja pred njih. Time se omogućava da student ide u korak sa nastavom kako semestar odmiče. Kada je reč o vežbama koje se izvode na računaru (npr. pisanje koda u jeziku Java ili obrada fotografije u Photoshopu), tada se studentu koji ih prati online na ekranu pojavljuje prikaz ekrana računara predavača, što mu omogućava da u detalje isprati neophodne korake za obavljanje određene vežbe.
Video on demand
Studentima koji ne mogu da prate stream u datom terminu, kao i studentima koji žele da ponovo preslušaju određenu nastavnu jedinicu, omogućen je pristup video-arhivi svih predavanja i vežbi. Student može da gleda, pauzira i vraća video-snimke na početak kada god mu to odgovara. To mu pomaže da bolje organizuje svoje vreme i obaveze, da utvrdi gradivo i pronađe odgovor ili rešenje nekog zadatka. Koliko puta niste razumeli neki deo na predavanjima i želeli ste da ponovo preslušate i pogledate taj deo?
Video on demand je često korišćen servis u mnogim oblastima, a odnedavno se mnogo više koristi i u obrazovanju, ali se često i dodatno naplaćuje. Na ITS-u je ova usluga deo osnovnog paketa. Svi snimci u arhivi dostupni su studentima tri godine od momenta postavljanja i nalaze se na portalu koji studenti koriste za učenje na daljinu. Studenti koji su prešli iz drugih škola na ITS i ranije nisu imali tu pogodnost da prate stream i koriste video-arhivu, posle upisa studija na ITS-u i mogućnosti da pregledaju snimke pokazuju da su zadovoljni ovom opcijom. Većina studenata na master studijama ITS-a je zaposlena i ima druge privatne i porodične obaveze, te im arhiva snimljenih predavanja i vežbi predstavlja pravu dragocenost. Ovo je još jedna potvrda da uvođenje savremene tehničke opreme u procese izvođenja nastave ima svoje benefite.
Video-arhiva predavanja i vežbi je odavno standard na ITS-u. Njena primena se može posmatrati iz nekoliko uglova. Iz ugla predavača to je prilika da se predavanje obogati sa još više primera, vežbi, studija slučaja i sl. kako bi se maksimalno iskoristio predviđeni termin za nastavu i kako bi studenti imali pristup tim materijalima u bilo kom trenutku. Iz ugla studenata video-predavanja donose uštedu u vremenu, bolju organizaciju školskih i ličnih obaveza, dostupnost materijalima 24/7, lakše razumevanje i usvajanje gradiva. Iz ugla škole upotreba streama i video-arhive pomogla je da se ITS pozicionira kao jedna od vodećih obrazovnih ustanova koja koristi najkvalitetnije resurse kako bi svoje studente pripremila za profesionalni razvoj, što i jeste jedan od ciljeva naše škole.
Kvalitet kao imperativ
Stream i video-arhiva su doprineli tome da se kvalitet nastave na ITS-u podigne na viši nivo u oblasti visokog obrazovanja. Sa ovakvom opremljenošću i iskustvom u oblasti snimanja predavanja, vanredna situacija nam nije teško pala kada je reč o izvođenju nastave. Čak i u vreme pandemije, kada je u sali bio samo profesor, bez mogućnosti interakcije sa studentima, škola se pobrinula da postignut kvalitet nadogradi, koristeći se svojim ostalim servisima kao što su video-konsultacije i sl.
Iskušenja kojima smo svi izloženi pokazuju koliko smo spremni da ih savladamo. ITS je pokazao da je spreman da pruži maksimum, bez obzira na okolnosti. Primenom najsavremenije tehnologije postignut je izuzetan rezultat, a o tome svedoče uspesi naših studenata.