
Jedan od ključnih elemenata u procesu formiranja brenda je pakovanje. Svaki korisnik različito doživljava vrednost koju pakovanje nosi u sebi. Pakovanje se posmatra kao reklama proizvoda u trajanju od 5 sekundi.
U svesti korisnika, pakovanje je proizvod. Struktura pakovanja, kao i materijali od kojih je ono napravljeno, treba da daju odgovore na sledeća pitanja:
● Šta je proizvod?
● Kako se proizvod štiti?
● Kakvi su struktura i sastav proizvoda?
● Kako je bezbedno prenositi proizvod?
● Gde se proizvod sme čuvati?
● Ko je ciljna grupa korisnika?
● …
Višestruke funkcije pakovanja
Pakovanje treba da privuče pažnju korisnika, pobudi u njemu emocije, podstakne veću potrošnju, spreči bilo koji oblik oštećenja proizvoda itd. Pakovanje ženskog parfema Carolina Herrera – Good Girl od pojave na tržištu privlači pažnju korisnika, jer je u obliku ženske cipele sa visokom štiklom. U predstavljanju mirisne note parfema i izbora pakovanja navodi se da je to moćna kreacija koja može da transformiše ženu u femme fatale samo jednim zvukom štikle. Borba između dobra i zla, prefinjenosti i pobune. Materijali od kojih su pakovanja sačinjena pre svega služe za očuvanje proizvoda u njegovom izvornom obliku, kao i očuvanje funkcionalnosti. Recimo, mleko i sokovi se nalaze u pakovanjima koja su vodootporna i izdržljiva kako bi se sačuvao sadržaj. Za proizvode od mesa, mesnih prerađevina i ribe, na primer, bitno je da budu zaštićeni od kvarenja.
Pakovanje se sastoji od primarnog i sekundarnog sloja. Primarno pakovanje je ono koje potrošač direktno koristi (npr. tuba paste za zube). Sekundarno pakovanje sadrži u sebi i štiti primarno pakovanje, a nosi i dodatne informacije o proizvodu koje nisu istaknute na primarnom pakovanju (npr. kutija u kojoj se nalazi pasta za zube). Pakovanje sadrži u sebi sve aktivnosti proizvodnje i dizajna proizvoda. Vodi se računa o veličini pakovanja, boji, materijalu, tekstu, grafičkim elementima. Uspešan dizajn pakovanja zavisi od dobro definisane strategije koja bliže određuje karakteristike proizvoda i stvara razliku između njega i konkurentskih proizvoda na tržištu. U procesu kupovine, dizajn pakovanja ima značajnu ulogu, jer treba baš u tom momentu da stimuliše kupca da donese odluku o izboru artikala.
Jedan od primera inovativnosti u dizajnu pakovanja je kompanija Puma, koja je za određene modele obuće kreirala posebne torbice (Clever Little Bag) koje predstavljaju pakovanje, a mogu se koristiti više puta, prati i reciklirati.
Boja kao posebno važan aspekt pakovanja
Boja je posebno važan aspekt pakovanja i nosi različita značenja u različitim kulturama i tržišnim segmentima. Boje na pakovanjima obično privlače pažnju kupaca i mogu emotivno uticati na njih u procesu kupovine. Boja može značiti kulturu, pol, starost, etničku pripadnost, geografsku lokaciju, ili razgraničavati vizuelne i tipografske elemente. Kod dizajniranja ambalaže, crvena boja se obično koristi za privlačenje pažnje. Žuta boja može
predstavljati pozitivnost, nadanje, a isto tako i opasnost. U prehrambenoj industriji, ova boja se često koristi kao simbol za limun, puter, sunčevu svetlost, svežinu. Kada se koristi na ambalaži za hranu, zelena boja može biti menta, jabuka ili kiselost. U konkurentskom nadmetanju na tržištu, zelena boja se koristi da istakne zdravlje, održivost i brigu za zaštitu životne sredine. Ljubičasta boja u prehrambenoj industriji se obično koristi kada treba da se istaknu voćni ukusi grožđa i borovnice. Bela boja odražava svetlost i čini da se boje koje se nalaze oko nje izdvoje. Bela je nekada bila dominantna boja za medicinske i farmaceutske proizvode, jer podrazumeva efikasnost,
a značenje čistoće doprinelo je da bela boja dominira u kategoriji mlečnih proizvoda.
Etikete: dodatna mogućnost za diferenciranje proizvoda
Kada se govori o pakovanju proizvoda, ne treba zaboraviti ulogu i značaj etiketa i nalepnica na proizvodima i pakovanjima. Etiketa je sastavni deo proizvoda i ne može se posmatrati odvojeno od njega. Coca-Cola je u okviru svoje globalne kampanje Share a Coke štampala brend-etikete na kojima se nalazilo 150 najčešćih imena i nadimaka ljudi koji su zastupljeni na određenom ciljnom tržištu. Takođe, kompanija je na svom zvaničnom portalu omogućila korisnicima da kreiraju personalizovane etikete za njene brendove: Coca-Cola, Diet Coke. Na ovaj način, kompanija Coca-Cola je dodatno povećala prodaju proizvoda, kako postojećim tako i novim potrošačima.
Autor: dr Marko Vulić