
Danas je posedovanje validnih informacija od strane donosioca odluka u pravom trenutku esencijalno za donošenje blagovremenih i ispravnih poslovnih odluka i generisanje dobrih poslovnih rezultata. Razuđeni podaci, korišćeni u obliku u kom se javljaju, čak i uz ogromnu ekspertizu i analitičnost njegovih korisnika, nisu dovoljno učinkoviti kao što su procesuirani podaci koji se transformišu u informacije, shodno potrebi internih i eksternih korisnika, zahvaljujući informacionim sistemima. Autputi kompjuterizovanog informacionog sistema internim korisnicima ne služe samo za donošenje poslovnih odluka, već i za sprovođenje različitih nivoa kontrole nad poslovanjem u smislu sagledavanja uspešnosti realizovanih i planiranih zadataka, ostvarenju zadatih i ostvarenih poslovnih ciljeva i kontroli u smislu validnosti podataka. pravnih poslovnih odluka. Danas organizacije imaju ili integrisane informacione sisteme ili pojedinačne informacione sisteme koji prate različite upravljačke funkcije i upotrebu resursa preduzeća.
Razvoj informacionih tehnologija i sistema u velikoj meri je omogućio razvoj menadžmenta ljudskih resursa kao upravljačke funkcije. Veliki je uticaj ovih sistema na adekvatno upravljanje ljudskim resursima i na poslovanje organizacije, pogotovo ako imamo u vidu da su najvažniji resurs svake organizacije njeni zaposleni, zahvaljujući kojima organizacije stiču konkurentnu prednost i osvajaju liderske pozicije. Upravljanje ljudskim resursima je, stoga, važan segment generalne i pojedinačnih strategija preduzeća.
Pitanja analize i dizajna posla, planiranja, regrutovanja, selekcije zaposlenih, socijalizacije, obuke, ocenjivanja i nagrađivanja, zaštite i bezbednosti i napuštanja organizacije predstavljaju multidisciplinarni problem i deo izučavanja menadžmenta ljudskih resursa kao poslovne, odnosno upravljačke funkcije unutar organizacije. Različiti podaci u vezi sa svakom od pomenutih faza upravljanja ljudskim resursima mogu imati značaj za buduće poslovne procese i performanse svakog od zaposlenih ukoliko su dobro pročitani i analizirani.
Brojne svetske kompanije koje se bave izradom softvera prave različite softverske pakete za menadžment ljudskih resursa, čija pravilna implementacija i upotreba značajno olakšava organizaciju i funkcionisanje menadžmenta ljudskih resursa kao poslovne funkcije u organizaciji. Ovi softverski paketi su poznati su kao HCS (Human Capital System), HRIS (Human Resource Information System) i HRMS (Human Resource Management System). U pitanju su softverski paketi koji zajedno sa bazama podataka i računarskim tehnologijama u oblaku omogućavaju upravljanje svim aspektima ljudskih resursa u organizaciji. Primeri MLJR softera su: SAP HR, Sage HRMS, ABS Human Resource Software, ORACLE HRMS i drugi.
Uspešne organizacije imaju informacioni sistem za upravljanje ljudskim resursima kao specifičan sistem za pribavljanje, skladištenje, obradu, analizu, pozivanje i distribuiranje relevantnih podataka i informacija o ljudskim resursima organizacije. Prednosti informacionih sistema za upravljanje ljudskim resursima ogledaju se u prednostima koje sa sobom inače nose baze podataka, ali i u pogledu efikasnosti preuzimanja i obrade podataka, smanjivanju grešaka, boljoj analitičnosti i uporedivosti različitih podataka i svojevrsnoj podršci u procesu donošenja različitih poslovnih odluka. Zahvaljujući informacionim sistemima za upravljanje ljudskim resursima, povezuju se i logično nadovezuju faze upravljanja ljudskim resursima i generišu potrebni izveštaji neophodni za sagledavanje potreba zaposlenih za obukama, kao i izveštaji o ostvarenim rezultatima zaposlenih, postojanju osnova za nagrađivanje i vertikalnom i horizontalnom pomeranju.