Završni rad našeg diplomca Dušice Nešković sa studijskog programa Računarska multimedija na temu „Prizren – priče iz grada spomenika srpstva” predstavlja ujedno i knjigu koja je nastala na temeljima njenih omiljenih hobija, na čitanju i proučavanju istorije Prizrena, a objedinjuje i ljubav prema rodnom gradu i priče uz koje je odrastala.
Ono što izdvaja ovaj završni rad jeste to što je prikazan u digitalnoj/elektronskoj formi i što knjigu možete čitati i prelistavati preko internet stranice koja je sa tom idejom i osmišljena.
Prizren i njegov značaj
Prizren je grad u Metohiji u podnožju Šar-planine. U vreme svoje slave bio je i prestonica Srbije. Istorijski i kulturni spomenici koji se nalaze u Prizrenu stari su više vekova i predstavljaju spoj različitih naroda i kultura. U Prizrenu postoji mnoštvo starih pravoslavnih i islamskih objekata koji su nezaobilazni deo u istorijskim, kulturnim, religijskim i sličnim istraživanjima. Osim fizičkih spomenika, velika je riznica i usmenog predanja, koje uključuje tradicionalne običaje, priče, izvorne pesme i igre. Kao što je i navedeno u samoj knjizi, bogatstvo ovog grada je preveliko pa je samim tim i tema obrade široka.
Proces stvaranja knjige
Kako bi se postiglo stilsko jedinstvo knjige, izabrana tehnika ilustrovanja nije digitalna, već tradicionalna (ručna). Tek nakon izrade ilustracija sledi njihova digitalna obrada, a tehnika koja je tom prilikom korišćena je akvarel. Potezi četkice na delovima radova su tačkasti – poentilistički. Velika prednost likovne umetnosti u odnosu na digitalnu je što sam materijal na kome se slika stvara ima prirodnu i nenametljivu teksturu koju je kod digitalne umetnosti potrebno obrađivati ili stvarati veštački.
Ilustracije koje se nalaze u knjizi su: panorama Prizrena, Štrbačko jezero na Šari, car Dušan Silni, tvrđava Kaljaja, Crkva Bogorodica Ljeviška, rekonstrukcija manastira Svetih arhanđela, Crkva Svetog Spasa, Sinan-pašina džamija, kralj Petar I Karađorđević, šaranje jaja šaraljkom, filigranski prsten, kubura iz Prizrena, filigranska narukvica, filigranske minđuše, filigranska grivna, bakarni predmeti đugum, sahan i ibrik, muška i ženska narodna nošnja, jelek iz Prizrena, fotografija mladih Prizrenaca, kapija, lasica, platan na Marašu, devojka u prizrenskom dvorištu, planinar na Šari, devojka iz Prizrena, panorama Prizrena sa pogledom na kameni most, patrijarh Pavle, Petar Kostić, Sima Andrejević Igumanov, Ivan Stepanovič Jastrebov.
Tehnička izrada (nakon pisanja knjige i kompletnih ilustracija) podrazumevala je najpre obradu ilustracija u programu Adobe Photoshop i sklapanje knjige u celinu u programu Adobe InDesign.
Znanja stečena tokom studiranja kao podrška u očuvanju tradicije
Ovakav jedan projekat predstavlja ujedno i napor i podvig za očuvanje kulturne baštine jednog naroda i govori dosta o tome kako svako od nas treba da pruži podršku u svakom vidu očuvanja tradicije i kulture, jer time dajemo svoj mali doprinos za stvaranje i očuvanje svog nacionalnog identiteta. Ovde možete pročitati kompletnu knjigu.
Naš diplomac Dušica nikad nije krila da su za ovakav rezultat i uspeh zaslužna znanja i veštine koje je stekla studirajući na ITS-u, ali i predusretljivost i svesrdna pomoć profesora mentora, kao i čitavog profesorskog tima.