Studenti ITS-a koji su članovi Foto-kluba ovog proleća dobili su zadatak koji podrazumeva odlično poznavanje podešavanja parametara na foto-aparatu. Njihov zadatak je bio da naprave fotografije na temu Duga ekspozicija.
Ekspozicija u fotografiji podrazumeva koliko je senzor (film) foto-aparata izložen svetlosnim zracima. Ona predstavlja količinu svetla koja uđe kroz objektiv. Što je duža, to će otvor blende na aparatu biti duže otvoren i time će se zabeležiti pokret, što i jeste bio cilj zadatka.
Na slici ispod je primer gde model prelistava knjigu. Listanje knjige je izuzetno brzo, te je autorka uspela da za samo pola sekunde zabeleži taj pokret i dobije željeni efekat.
Autorka: Milica Ćirić
Zabeleženi pokret će na fotografiji izgledati mutno, zamagljeno, dok će ostali elementi u kadru koji miruju biti oštri. S obzirom na to da blenda može biti otvorena i nekoliko sekundi (u ekstremnim primerima i mnogo duže), dobro je koristiti stativ da ne bi došlo do blura i na ostalim objektima koji su u kadru statični.
Često je motiv duge ekspozicije pokret prevoznih sredstava koja noću emituju svetlo farovima. Zbog mraka i brzine kretanja vozilo se uopšte ne vidi, ne ostaje zabeleženo na senzoru. Vidi se samo trag svetla koji je to vozilo ostavilo (slika ispod).
Autorka: Branislava Mitić
Na ovaj način fotografišu se još i voda (fontane, vodopadi, primeri gde se voda kreće), ljudi u pokretu (koji trče, voze bicikl…). Bitno je da ekspozicija bude duga kako bismo imali efekat zamagljenosti i razmazanosti boja objekta koji se kreće.
Postoje i primeri kada se ne koristi stativ, već se rukom pomera foto-aparat i tako snima nepomičan objekat. Na taj način se prividno stvara utisak da se predmet na fotografiji kreće, a zapravo on je u stanju mirovanja. Na sledećoj slici je fotografisana tastatura sa svetlosnim efektima.
Autor: Marko Barnić
Na predstavljenim primerima uočava se veliko znanje i iskustvo naših studenata u oblasti fotografije. Koristeći se naučenim, članovi Foto-kluba ITS-a mogu da izgrade bogat i kreativan portfolio radova. Uz poznavanje rada softvera za obradu rasterske i vektorske grafike, svako od njih je korak bliže zaposlenju u sferi dizajna.